fbpx

Jawa Pionýr motor

Jawa Pionýr motor

499 

Složení: 100% bavlna
Velikosti: S, M, L, XL, 2XL
Gramáž: 200 g/m2

Tabulka velikostí a jak se starat o textil

Zrušit výběr
Katalogové číslo: triko-36 Kategorie:

Sdílejte!

Popis

Jawa pionýr (hovorově fichtl, pincek, pinďour) je motocykl, který se v Československu v Považské Bystrici na Slovensku vyráběl od padesátých let 20. století.[1]

Pohonnou jednotkou je jednoválcový motor o obsahu 49,9 cm3. Pionýr je souhrnné označení pro několik typů tohoto motocyklu.

Prvním a zároveň nejstarším typem je 550 „pařez“. Vyznačuje se jedním malým sedadlem připomínajícím tvarem pařez. Dalším typem je 555, který má také jedno sedadlo, ale za ním je plechový nosič. U těchto dvou typů (550 a 555) se první převodový stupeň řadil dolů.

Pionýry byly velmi oblíbeným dopravním prostředkem, zejména u mládeže, neboť na nich mohly jezdit osoby starší 15 let.

Nejrozšířenějším typem však byly typy 05, 20 a 21 sport s modernější karoserií a zlepšeným motorem, který měl vyšší výkon (3,5k). Tento motor se montoval také do oblíbeného typu 23 Mustang vyráběného od roku 1968 až do roku 1982.

Jawa 20 je motocykl vybavený ochrannými plechy a podlahou, je “podobný” italské Vespě, ale není to klasický skútr dle dnešních měřítek oproti kterým má větší kola (16″ × 2,75).

Jawa 50 21 Sport (červený vpravo)

Jeho nejvyšší přípustná rychlost je vyšší než 45 km/h a proto je na tento motocykl zapotřebí řidičské oprávnění skupiny A1 od 16 let.

Jawa 21 sport je motocykl, který konstrukčně vychází z typu 20. Tento motocykl je vybaven stupačkami a je vhodný převážně pro provoz na lesních, polních a panelových cestách, neboť je k tomuto účelu lépe uzpůsoben, je ale také vhodný pro dálkové cesty po silnicích, díky tomu že není vybaven předními ochrannými plechy chránícími nohy, má menší odpor při vyšších rychlostech.

Pionýři mají třístupňovou řadící páku. Mezi každým kvaltem je neutrál.

Cestovní rychlost byla kolem 65 km/h. Upravený pionýr je schopen vyvinout rychlost až do 80 km/h, po vyladění je možno krátkodobě jet až rychlostí 110 km/h.

Další informace

Střih

Pánský, Dámský

Velikost

2XL, L, M, S, XL

Barva

Černá, Bílá, Královská modrá

Odeslat zprávu pomocí Messengeru